Bombeli Cam Modelleri
Bombeli Cam Modelleri
Posted in Bombeli Camlar

Bombeli Cam Modelleri

Düz cam parçasının temper fırınlarında ısıtılması sonrasında yavaş bir şekilde soğultmasıyla elde edilen camlara bombeli cam denir. Bombeli cam; soğutulma işlemi sırasında iç bükey ya da dış bükey hareketler vasıtasıyla şekil verilen camlardır. Dolayısıyla bombeli cam modelleri söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkar! Zira bombeli camların etkili bir düzeyde tasarım yeteneğine sahip olduğunu da rahatlıkla ifade edebiliriz. Bombeli cam malzemesinden farklı ürünler de tasarlanabilir. Mesela merdivenler ya da masa… Görüldüğü üzere bombeli cam modellerinin farklı tasarım özelliklere sahip oluklarını söyleyebiliriz. Böylece günümüz koşullarında bombeli camların; harika bir tasarım özelliğine de sahip olduklarını söyleyebiliriz.

Bombeli Cam Modelleri Nerelerde Kullanılır?

Yeni nesil cam modelleri olarak tanımlanan bombeli camlar; çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. İşte bombeli camların kullanıldığı alanlar:

  • Yapı sektörü
  • Döner kapılar
  • Mobilya sektörü
  • Teknelerin camları
  • Teşhir amaçlı yapılan dolaplar

Görüldüğü üzere bombeli camların kullanım alanları her geçen gün itibariyle artış göstermektedir. Elbette ki bu durumun ortaya çıkmasında bombeli camların etkili bir düzeyde üretim kabiliyetinin mevcut olmasından kaynaklanır.

Bombeli Cam ModelleriElbette ki bombeli camların kullanım alanları söz konusu olduğunda gıda dolapları, soğutucular, et reyonları ve kuruyemiş dolapları gibi alanlar da karşımıza çıkar! Bununla birlikte bombeli camların gün geçtikçe farklı alanlarda kullanım olanağına sahip olduklarını da söyleyebiliriz. Üretim teknolojisinin gelişmesi bombeli camların çok daha kaliteli olmasını mümkün kılar!

Bombeli Camların Özellikleri Nasıldır?

Özellikle son zamanlara tasarımı yapılan bombeli camların etkili bir kullanım özelliğine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada bombeli camların istenilen ebat ve ölçüde üretildiğini de söyleyebiliriz. Yine bombeli camlar talep edilen kaviste de üretilmektedir. Bundan dolayı da bombeli camların üretim özelliklerinin sürekli bir şekilde geliştirildiğini de söyleyebiliriz.

Bombeli cam modelleri 4 mm ile 10 mm üstü ölçülerde üretilebilen özel cam ürünleridir. Şişecam kalitesinde üretilen bombeli camların şeffaf renkte üretildiğini de söyleyebiliriz. Yine reflekte ve koyu renkli bombeli camlar da günümüz koşullarına üretilmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında bombeli camların birbirinden farklı fiyat fırsatlarıyla sizlerin beğenisine sunulduğunu da rahatlıkla ifade edebiliriz!

Modern Bombeli Cam Tasarımları

Bombeli cam, temperli fırınlarda yüksek ısıda ısıtılan camların aniden soğutulmasıyla üretilir. Camların ısıtılma işlemi yavaş yapılır. Yavaş ısıtılması camın zarar görmeden istenilen kıvama ulaşmasını sağlar. Hedeflenen ısıya ulaşan cam soğutma işlemine maruz kalınca direnci artar. İşlemlerin hızlı yapılmaması bombeli camların kaliteli ve dayanıklı olmasını sağlar.

Modern Bombeli Cam TasarımlarıYeni nesil teknolojinin ve tekniklerin yanında bombeli cam üretiminde özel fırınlar kullanılır. İç ve dış bükey hareket ettirilmesi camın bombeli olarak şekillendirir. Bombeli camlar, farklı seçenekler sunar. Tasarım imkanı sunan bombeli camlar pek çok mekana uygulanabiliyor. Göz alıcı, muhteşem tasarımlara bombeli camlarla imza atılır.

Bombeli Camların Kullanıldığı Yerler

Dünya üzerinde çok dikkat çekici yapılar var. Tarihi yapılarda genellikle taş tasarımlarına yer verilir. Bombeli camlar, modern yapılara ışıltı ve estetik katar. Dünyanın dikkat çeken modern yapıları sıralandığında bombeli camların kullanıldığı tasarımların öncelikli olduğu görülecektir. Cam, istenilen ve farklı şekillerde tasarımlanabildiği için yapılara uyum sağlar. Çok geniş kullanım alanına sahip olan bombeli camlar, yapıları modern çizgiye yükseltir. Bombeli camların yaygın olarak kullanıldığı alanlar arasında; döner kapılar, mobilyalar, tekneler, yatlar, vitrinler, cafeler bulunur.

Bombeli camlara olan yoğun ilgi yeterli üretim kapasitesiyle karşılanmaktadır. Marketlerin et dolaplarında, gıda reyonlarında, kuruyemiş stantlarında bombeli camlar yaygın olarak kullanılıyor. Darbelere karşı dayanıklı olması, temizliğinin kolay olması talebin artmasında etkilidir. 

Bombeli Cam Modellerinin Özellikleri

Bombeli camların yaygın olarak kullanılmasında özellikleri son derece etkilidir. Yüksek kalitede üretilen camlar farklı ebatlarla çeşitlendirilir. Kullanılacağı alana uygun büyüklükte üretilir. Bombeli camların hepsinin kavis oranı aynı değildir. Talep edilen kavis oranına göre tasarım yapmaya imkan tanır. Bombeli camlar şeffaf ve koyu renkte üretilerek modern yapıların dekorasyonuna uyum sağlar. Bombeli camların özellikleri gelişen ve değişen teknolojiye göre değişmektedir.

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Call Now Button