Opak Lamine Cam Nedir?
Opak Lamine Cam Nedir?
Posted in Opak Lamine Camlar

Opak Lamine Cam Nedir?

Son zamanların en favori cam grubu arasında yer alan opak lamine cam nedir? İç mekanların görünmemesini sağlayan ve ara katmanlara sahip olan özel bir cam türüne opak lamine cam denir. Mat renkli bir üretim özelliğine sahip olan opak lamine camlar, yeni nesil cam türleri arasındadır. PVB ara katmanları sayesinde etkili bir kullanım özelliğine sahip olan bu camlar aynı zamanda güvenli cam grubu içerisinde de yer almaktadır.

Opak lamine camlar diğer camların aksine kırıldığında dağılmayan bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde kırılsa bile insan sağlığını riske atmamaktadır. Güneş ışınlarını absorbe etme yeteneğine sahip olan opak lamine camlar, bu özellikleri sayesinde iç mekanlardaki mobilya renklerinin solmasına da engel olmaktadır. Kullanıcısına çok sayıda avantajlı fırsat sunan bu türden camların yakın zamanda etkili bir düzeyde talep gördüklerini de söylemek mümkündür.

Opak Lamine Camların Kullanım Özellikleri Nelerdir?

Yeni nesil üretim teknolojisi sayesinde etkili bir kullanım özelliğine sahip olan opak lamine cam nedir? Kullanıcısına yüksek bir kullanım özelliği sunan yeni nesil bir cam türüdür. Bundan dolayı da opak lamine camların etkili bir kullanım özelliğinin bulunduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır. Bu kapsamda opak lamine camların kullanım özelliklerini ve faydalarını aşağıdaki gibi sıralamak da mümkün olur:

 • Kırılma durumunda parçaları dağılmaz
 • Cam kırılma durumu yaşansa dahi dağılmadığı için güvenlidir
 • Dış darbelere karşı dayanım gücü oldukça fazla olan bir cam türüdür
 • Olası kaza durumunda oluşabilecek yaralanmaların önüne geçmekte başarılıdır
 • Özellikle can ve mal kaybının kaza durumunda olabilecek en az seviyede olmasını sağlar
 • Sopa ya da taş gibi saldırı sırasında kullanılacak olan araçlara karşı danayım gücü fazladır
 • Hem ses hem de ısı yalıtımı noktasında son derece başarılı olan bir cam grubu içerisinde yer alır
 • Özellikle güneşten gelen UV ışınlarına engel olduğu için yaşam alanlarını güneş ışınlarından korur
 • Olası hırsızlık girişimi durumunda kırılmalara karşı dayanım gücü yüksek olduğu için hırsızlık girişimini güçleştiren bir etkiye sahiptir
 • İç mekanların gizliliğini sağlamak konusunda son derece etkili olmakla birlikte estetik görünüm noktasında da başarılıdır

Görüldüğü üzere opak lamine cam nedir? Faydaları nelerdir? Sorusuna yanıt verdiğimizde bu malzemenin oldukça etkili bir malzeme olduğu gerçeğiyle karşılaşırız.

Opak Lamine Cam Nedir, Neden Kullanılmaktadır?

Opak lamine cam, iki veya daha fazla cam katmanından ve aralarında bir plastik katmandan oluşan bir cam türüdür. Bu tür camlar inşaat sektöründe hem konut hem de ticari binalar için kullanılmaktadır. Kırık pencereleri, kapıları veya herhangi bir bina yapısını değiştirmek için kullanılmaktadır. Bu tip camların temel özelliği, yüksek darbelere dayanabilmesi ve ayrıca bina için iyi bir yalıtım sağlamasıdır. İç ortamın yazın serin, kışın sıcak kalmasına yardımcı olur. Bu tür camın aşağıdakiler gibi birçok avantajı vardır:

 • Opak lamine cam kolayca temizlenebilir
 • Diğer tiplere göre kurulum maliyeti düşüktür
 • Dayanıklıdır ve uzun süre hasar görmeden dayanır
 • Diğer cam türlerine göre darbe dayanımı daha yüksektir

Opak Lamine Cam Nedir, Neden Kullanılmaktadır?Lamine cam, normal cam pencereler, kapılar veya diğer uygulamalar yerine kullanılabilen bir tür güvenlik camıdır. Levhalar arasına yerleştirilmiş bir plastik tabakası olan iki veya daha fazla cam levhadan oluşur ve levhaların kenarları, tüm levhayı tek bir katı parça haline getirmek için birbirine kapatılır. Plastik ara katman, darbe nedeniyle iç cam kırılırsa, dış camın kırılmasını ve odanın içine uçmasını engeller.

Lamine cam, normal (laminesiz) camdan daha fazla koruma sağladığı ve kırılma riskini azalttığı için büyük pencerelerin gerekli olduğu binalarda yaygın olarak kullanılır. Lamine cam sadece standart pencere camlarından daha güçlü olmakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli farklı güvenlik özellikleri kullanılarak da yapılabilir. En yaygın tip, kırıldığında tehlikeli kırıklar yerine küçük parçalara ayrılacak olan temperli lamine camdır. Gizliliğin önemli olduğu ancak güvenliğin her zaman sağlanması gereken banka lobileri ve kuyumcular gibi yüksek güvenlikli uygulamalar için lamine kurşun geçirmez cam da mevcuttur.

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Call Now Button