Temperli Cam Firmaları Nasıl Üretim Yapar?
Temperli Cam Firmaları Nasıl Üretim Yapar?
Posted in ÜrünlerUygulamalar

Temperli Cam Firmaları Nasıl Üretim Yapar?

Temperli cam firmaları nasıl üretim yapar? Özellikle temperli cam üretim firmalarının üretim teknolojilerini başarılı bir şekilde kullandıkları bilinmektedir. Bu kapsamda yeni nesil teknolojileri de bu tür firmalar başarılı bir şekilde kullanmaktadır. Temperli cam, normalden kat kat daha fazla güvenilirliği ve dayanıklılığı arttırılmış cam çeşididir. Temperli camların en önemli özelliği kırıldıkları zaman zararlı parçalara ayrılmamaları ve çevredeki insanlara zarar vermemeleridir. Bu nedenle güvenlik camları veya güçlendirilmiş camlar olarak da isimlendirilirler. Bu camlar, temperli cam firmaları tarafından çeşitli işlemlere tabi tutularak oluşturulmaktadırlar.

Temperli Cam Firmalarının Üretim Aşamaları Nelerdir?

Temperli cam firmaları nasıl üretim yapar? Üretim aşamaları nelerdir? Temperli camlar yüksek teknolojik gelişmeler ışığında şekillenen ürünlerdir. Temperli cam üretebilmek için cam şu aşamalardan geçirilir:

  • Kesim
  • Rodaj
  • Delik
  • Freze
  • Yıkama,
  • Serigrafi baskı
  • Temperleme
  • Kontrol ve ambalajlama

İstenilen renk ve kalınlıktaki cam CNC kenar kırma ve kesim masalarında kesilir. Elmas disk ile yuvarlatılır. Bu işleme rodaj denir. İhtiyaca göre delik delme işlemi özel matkaplarla yapılır ve freze işlemi ile cam içini boşaltma sağlanır. Bu işlemler sonrasında cam, demineralize su ile yıkanarak temizlenir. Serigrafik baskı ile kenar boyama ve baskı işlemi tamamlanır. Temperleme işlemi üretim tesislerinde özel temper makinaları ile yapılır.

Temperli Cam Firmaları Nasıl Üretim Yapar?Temper makinaları yaklaşık 24 metre uzunluğunda olup 650-700 derecelere kadar ısı sağlayabilen elektronik makinalardır. Çok uzun bir makinadır. Makinaya yerleştirilen cam öncelikle fırınlama işleminden geçer ve sonra 600-650°C arasındaki sıcaklıklarda ısıya maruz bırakılır. Makinanın son bölümünde cam,  ani bir şok etkisi ile soğutulur.

Camın ilk olarak dış kısmı daha sonra ise iç tarafı soğutulur.  Bu işlemler ile cam yüzeyinde bir basınç, iç kısmında ise gerilim oluşturulur. Yüksek ısıya maruz kalan camın direnci arttırılmış ve kırılması zor bir hale getirilmiş olur. Temperleme işlemi bittikten sonra kumlama hariç diğer başka bir işlem cama uygulanamaz.

Profesyonel Temperli Cam Firmaları

Üretilen temperli camlar, temperli cam firmaları tarafından ısı banyosu (hea tsoak) testinden geçilir. 290°C de Temperli camlar 2 saat bekletilir bu testten camın sağlam çıkmasına bakılarak test edilir. Saraycam temperli camların uluslararası kalite standartlarında temin edilmesi noktasında ayrıcalıklı bir hizmetin adresi konumunda yer almaktadır.

Temperli Cam Firmalarının Üretim Özellikleri Nasıldır?

Temperli cam, bir tür güvenlik camı veya daha doğrusu kompozit bir malzemedir. Bir vinil plastik ara katmanı ile birbirine bağlanmış iki kat ısıyla güçlendirilmiş camdan yapılmıştır. Ara katman, kırıldığında camın gücünü arttırır ve küçük parçalara ayrılmasını önler. Temperli cam firmaları; yeni nesil teknolojileri kullanarak; bu tarz ürünlerin imalatını yapmaktadır. Böylece karşımıza çok daha kullanışlı ve dayanıklı ürünler çıkmaktadır.

a temin edilmesi noktasında ayrıcalıklı bir hizmetin adresi konumunda yer almaktadır. Temperli Cam Firmalarının Üretim Özellikleri Nasıldır?Mukavemeti nedeniyle temperli cam çok çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır. Masa üstlerinde, duş kapılarında, pencerelerde ve daha fazlasında kullanılır. Çok güçlü olduğu için diğer malzemelerin kırılacağı veya parçalanacağı tehlikeli durumlarda kullanabilirsiniz. Aslında, bazı ülkeler bir kazada parçalanmayacağı ve sürücüye veya yolculara zarar vermeyeceği için tüm dikiz aynalarının normal cam yerine temperli camdan yapılmasını şart koşuyor.

Temperli camlar birçok sektörde kullanılmaktadır.  Özellikle inşaat sektörü, otomotiv sektörü, havacılık sektörü vb… alanlarda temperli camlarlın sıklıkla kullanıldıkları bilinmektedir. Temperli cam, normal camdan daha güçlü olması için ısıtılan ve soğutulan bir tür güvenlik camıdır. Masa üstlerinden araba camlarına, duş kapılarından ev güvenlik ekranlarına kadar çok çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu aşamada söz konusu camlara avantajlı bir şekilde sahip olmak için mutlaka kapsamlı bir ücret araştırması yapıyor olmak da gerekmektedir.

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Call Now Button