Temperli Cam Ne Demek?
Temperli Cam Ne Demek?
Posted in Temperli CamTemperli Camlar

Temperli Cam Ne Demek?

Güvenlik camı olarak da ön plana çıkan temperli cam ne demek? Yüksek ısılı termal fırınlarda ısıtılarak, mukavemet derecesi arttırılan özel tasarım cam ürünlerine temperli cam denir. Cam malzemenin işlendikten sonra çok daha dayanıklı bir hale gelmesi sonrasında temperli camlar ortaya çıkmaktadır. Özellikle daha güçlü ve dayanıklı cam malzemeye ihtiyaç duyanlar açısından temperli cam malzemesi son derece işlevsel bir malzemedir.

Camın Temperli Cam Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Şayet cam malzeme ışıltılı bir yapıya sahipse, bu tür cam malzeme temperli cam grubu içerisinde yer alır. Yine cam malzemesinde şerit çizgisi mevcutsa bu tür malzmelerin temperli cam olarak tanımlanması da mümkün olur. Elbette ki temberli camlar, güvenlikli ve dayanıklı camlar olarak da karşımıza çıkar. Bundan dolayı şayet kırılmaz bir cam özelliğine sahipse cam malzeme; bu tür camların temperli camlar olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır.

Temperli Cam Ne Demek?Kırılmaz Temperli Cam Ne Demek?

Kırılmaya karşı son derece dayanıklı cam olarak karşımıza çıkan temperli cam, güvenlikli cam grubu içerisinde yer alır. Kırılmaz cam olarak da tanımlanan temperli camlar, insanların güvenliğini sağlamak konusunda da iddialı malzemelerdir. Elbette ki temperli camların farklı cam malzemelerden ayrıldığı en temel özellik, bu türden camların, kırıldıklarında çevreye cam kırıntıları dağıtmamasıdır. Dolayısıyla temperli camlar tam anlamıyla güvenlik camı olarak tanımlanırlar.

Temperli Cam Malzeme Esner Mi?

Güçlendirilmiş cam grubu içerisinde yer alan temperli cam; normal camlara oranla çok daha dayanıklıdır. Özellikle rüzgara karşı da etkili bir dayanım gücüne sahip olan bu camlar; yüksek ısılı fırınlarda üretilmektedir. Ortalama 700 dereceye kadar yüksek dereceli fırınlarda ısıtılarak üretilen temperli camlar, inşaat sektörünün de temel dinamikleri arasında yer alır.

Temperli Cam Ne Kadar Güvenli?

Temperli cam ne demek? Yüksek ısılarda ısıtılarak güçlendirilen özel bir cam türü olan temperli cam, güvenli camlar olarak da tanımlanmaktadır. Standart camlara göre tam olarak 5-6 kat daha fazla dayanıklı olan temperli camlar, kırıldığında da çevreye zarar vermez. Bundan dolayı da temperli camların her zaman güvenli camlar olarak tanımlanması da mümkün olur.

Temperli Camlar Nerelerde Kullanılır?Temperli camların bir diğer adı güvenli camlardır. Dolayısıyla bu tarz camların güvenli bir şekilde hizmet sunduklarını rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır. Temperli camların güvenli bir şekilde hizmet sunuyor olması, bu tarz camların kullanım alanını da genişletmektedir. Özellikle günümüz itibariyle teknolojinin de gelişmesine paralel olarak temperli camların çok daha kaliteli bir şekilde üretildiğini bu durumun temperli camların çok daha güvenli bir şekilde hizmet sunmasını mümkün kıldığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Temperli Camlar Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde hemen her yaşam alanında temperli camlarla karşılaşabiliriz. Bu durum temperli camların çok daha kaliteli bir şekilde üretilmesinden ve bu tür camların yeni nesil uygulamalarda pratik bir şekilde kullanılıyor olmasında kaynaklanmaktadır. Özellikle yapı sektörünün temel bir malzemesi olarak karşımıza çıkan bu tür camlar, aşağıdaki alanlarda başarılı bir şekilde kullanılmaktadır:

  • Otomobil camlarında
  • Yapıların dış cephelerinde
  • Pişirme tepsileriyle fırınlarda
  • Balkon korkuluk sistemlerinde
  • Camdan yapılan mobilya aksesuarlarda
  • Banyolardaki duş camlarında ve küvet alanlarında

Görüldüğü üzere temperli cam kullanım alanları gündeme geldiği zaman karşımıza birbirinden farklı alternatif seçenekler çıkar. Bu durum genel olarak temperli camların güvenli bir kullanım özelliğine sahip olmasında ve dekorasyon noktasında üst düzeyde bir etkiye sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bir de son zamanlarda temperli camların çok daha bütçe dostu bir şekilde tasarlanması, bu tür camlara olan ilginin artış göstermesini mümkün kılmaktadır.

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Call Now Button