Anti Reflekte Cam Modelleri 2023
Anti Reflekte Cam Modelleri 2021
Posted in Kaplamalı Camlar

Anti Reflekte Cam Modelleri 2023

Görme eylemi tamamen farklı dalga boylarında ki ışın demetlerinin cisimlere çarpıp geri yansıması sonucu oluşan bir illüzyondur diyebiliriz. Bu durum cam yüzeylerde biraz daha farklı işler. Cama çarpan ışınların bir kısmı cam yüzeyden geçip yoluna düz bir şekilde devam eder. Bazıları camdan seker bir kısmı da soğurulur bu da camın yüzeyinin bir ayna gibi işlev görmesine sebep olur. Mekanların içinde ki camlar bu sebepten kötü bir görüntü oluşturabilir. Neyse ki anti reflekte cam modelleri 2023 yılında oldukça gelişmiş ve optik ürünlerde ki yansımalar azaltılmıştır. Cam lenslerin ve ürünlerin yüzeyleri adeta ışık yokmuş gibi çalıştırılarak, cam aparatlı ürünlerin işlevini yerine getirmesi kolay hale gelmiştir.

Anti Reflekte Cam Modelleri 2023 Nasıl Yapılır?

Teknolojide ki sıçramalar genellikle ilk önce askeri alanda olmaktadır. Reflekte cam konusunda da durum aynı şekilde işledi. İkinci dünya savaşı sırasında düşman askeri üslerinin görüntüsü çekilirken lenslerin yansımasından dolayı görüntüler net bir şekilde çıkamamış. Bilim adamları yansımaları azaltmak için çözüm arayışına gitmiş en sonunda çözümü camın üstünü farklı katmanlarla kaplamakta bulmuş.

Anti Reflekte Cam Modelleri 2021 Işığın farklı yüzeylerden geçerek yoğunluğunun artırılması yoluna gidilmiş ve bu sayede reflekte camların ilk prototipi oluşturulmuştur. Bu sayede yansıma oldukça aza indirgenmiş ve daha net görüntüler elde edilebildi. Günümüzde bu işlem camın yüzeyinin kaplanması, camın elektro çökeltme yöntemi kullanılarak farklı kimyasallarla tepkimeye sokulması gibi yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Ve bu sayede farklı renklerde anti reflekte camlarda elde edilir.

Anti Reflekte Camların Avantajları Dezavantajları

 Anti reflekte camlar kullanım açısından birçok avantaj sağlamaktadır.

  • Bu camlar ışığı yansıtmamasının yanında kullanılan maddeler sayesinde de toza ve kire karşıda dayanıklı hale gelmektedir.
  • İstenirse bu camlar temperlenerek darbeye karşı dayanıklı hale de getirilebilir.
  • Farklı renklerde yapılabilmesi ve yansıma oluşturmaması mimari olarak kullanıldığında oldukça güzel bir görünüm verir.
  • Gözlüklerde kullanıldığında insanlar yansımalar görmediğinden gözlüklerini daha rahat kullanırlar.

Dezavantajlarına bakacak olursak anti reflekte cam modelleri 2023 neredeyse hiç yansıma yapmadığından insanların göremeyip çarpmalarına ve kazalara sebep olabilmektedir. Ve ne kadar kire karşı dayanıklı olsa da eğer üstünde en ufak bir kir oluşmuş olabilir. Bu kir yansımaların arkasına gizlenmediğinden çok daha göz batabilmektedir.

Cam, ışığın etkisi ile yansıtma özelliği olan bir üründür. Camın her iki tarafında az da olsa yansımalar olmaktadır. Yansımalar bakış açısına göre değişmektedir. Değişen yansımalar dahi camda hoş olmayan görüntüler oluşmasına neden olmaktadır. Yansıma oranı normal camlarda % 8 oranında iken anti reflekte camlarda % 1 seviyesine inmektedir. Yansımanın olması istenmiyorsa anti reflekte camlar tercih edilmelidir.

Anti Reflekte Cam Modelleri 2022Yeni model anti reflekte camlar bombeli olarak tasarlanabilmektedir. Temperli, bombeli anti reflekte camlar pek çok alanda hoş ve güzel tasarımlar oluşturulmasına neden olur. Lamine anti reflekte camlar güneşin zararlı ışınlarını %99 oranında tutar. Böylece yaşam alanlarının daha sağlıklı ve sıcak olmasını sağlar.

Anti Reflekte Cam Nedir?

Yansımaları ve kırılmaları önlemek için yapılan kaplamalara anti reflekte cam adı verilir. İlk olarak kaplamayı Alexander Smakula adında bir şirket çalışanı bulmuş. Zeiss şirketinde çalışan Smakula’nın 1935’te bulduğu kaplama yıllar içerisinde geliştirilerek uygulanmıştır. Anti reflekte camın tam olarak nasıl bir şey olduğunu anlamak isterseniz elinizdeki telefonun camına bakınız. Fotoğraf makinelerinde, araba camlarında anti reflekte camlar kullanılmaktadır. Daha keskin, net ve yansımasız görüntü oluşması istenen alanlarda rahatlıkla kullanılır. Camın üzerinde kaplama vardır. Bundan dolayı anti reflekte camlar el izlerini daha fazla belli eder. Toz ve parmak izlerinin belli olması camların dezavantajı olarak değerlendirilir.

Anti Reflekte Kullanım Alanları

Anti reflekte camlar, ışıklı alanlarda çalışmak zorunda olanlar için ideal bir üründür. Gece yolcuğu çok sık yapanlari gece ders çalışan öğrenciler anti reflekte camlı eşyalar kullanabilirler. Anti reflekte camlar yansımada mor, yeşil, kırmızı, mavi gibi tonlar ortaya çıkarır. Günümüzde anti reflekte camlar pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle içindeki ürünü olduğu gibi göstermesi istenen vitrinlerde, müzellerde yoğun olarak kullanılır.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Call Now Button