Cam Korkuluk Sistemleri
Cam Korkuluk Sistemleri
Posted in Uygulamalar

Cam Korkuluk Sistemleri

Cam hayatımıza ışıltı katmasının yanında yaşam alanlarında sağlıklı olması sebebiyle çok kullanılmaktadır. Cam yapı olarak çok kırılgan bir yapıya sahip olmasına rağmen güvenlik açısından önemli noktalarda kullanılan bir hammaddedir. Camın güvenlikli hale gelebilmesi için çok yüksek ısılarda işlenmesi ve kalın bir şekilde yaşam alanlarında kullanılması gerekmektedir. Cam korkuluk sistemleri işte bu güvenlikli mekanların oluşturulması için kullanılmaktadır.

Merdivenlerde ve korkuluklarda cam son yıllarda çok fazla kullanılmaya başlamıştır. Merdivenler kullanılırken yan tarafta güvenliği sağlamak için tasarlanan korkuluklarda camın kullanılması estetik bir görünüm ortaya koymaktadır. Camın korkuluk olarak kullanılması için camın bir dizi işlemden geçmesi gerekmektedir.

Cam Korkuluk Sistemleri Nasıl Yapılır?

Güvenli ortamlar oluşturulmasında mimaride ve yapı sektöründe cam çok yoğun olarak kullanılmaya başlamıştır. Özellikle toplu alanlarda camın kullanılması hem estetik olarak hem de güvenlik açısından tercih edilmektedir. Cam korkuluk sistemleri bu alanlarda kullanılmaktadır. Camın birkaç kat halinde birleştirilmesi ve yüksek ısıda fırınlanması ile güvenlikli cam oluşmaktadır.

Cam Korkuluk SistemleriBu camlar yüksek ısıda fırınlandığında ortaya kırılmayan ve etrafa saçılmayan bir tasarım ortaya çıkmaktadır. Hazırlanan bu camlar kullanıldıkları alanlarda kırılmaması ve kırıldığında dağılmaması sebebiyle çok tercih edilir. Bu camlar aynı zamanda hijyen olarak da tercih edilmektedir. Temizlenmesi kolay olan bu cam yapılar mimarinin gözdesi olmuştur.

Cam Korkuluk Sistemlerinin Kullanım Alanları

Yaşama alanlarında güvenlik sağlamak amaçlı bazı tasarımlar kullanılmaktadır. Bu tasarımlar insanların bulundukları ortamda düşmelerinin önüne geçerek güvenlikli bir ortam amaçlamaktadır. Cam korkuluk sistemleri yapılarda birçok yerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu alanlar öncelikle merdivenlerin yan tarafındaki korkuluklardır. Bunun yanında çok katlı binaların üst katlarında bulunan terasların kenarlarında kullanılmaktadır. Ayrıca bu sistemler balkonlarda da koruyucu bölge olarak kullanılmaktadır.

Cam uzun süre yapısı değişmeden kullanılmaktadır. Paslanmayan ve kırılmayan bu camlar korkuluk olarak yaşam alanlarında güvenliği sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Kat kat camın yüksek ısıda fırınlanması ile ortaya çıkan cam çok dayanıklı bir camdır. Bu camlar darbe aldığında etrafa saçılmadığı için bu alanlarda bulunan kişilere zarar vermemektedir. İşte cam korkuluklar güvenlik, estetik ve hijyen açısından en çok tercih edilen korkuluklar olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Temperli Cam Korkuluk Nedir?

Parlaklığı ve kırılganlığı ile cam insanoğlunun her zaman ilgisini çekmiştir. Normal cam çabuk kırılma ve zarar verme özelliğine sahip iken temperli camlar oldukça dayanıklıdır. Camın kalınlaştırılması ve yüksek ısıda fırınlanması ile dayanıklı bu camlar oluşmaktadır. Temperli camlardan birçok alanda yararlanılmaktadır. Merdivenlerde ve balkonlarda bulunan cam korkuluklar da temperli camlardan yapılmaktadır. Bu korkuluklar temperlenmiş camdan yapıldığı için oldukça dayanıklıdır. Normal camlara göre kırılma ihtimali çok düşük olduğu için bu güvenli bölgelerde temperli camlar kullanılmaktadır. Temperli cam korkuluklar aynı zamanda estetik göründüğü için de çok fazla tercih edilmektedir.

Cam Korkuluk SistemleriYeni Tasarım Cam Korkuluk Sistemleri

Modern binaların inşasında yeni yöntemler kullanılmaktadır. Çok daha ferah ve geniş ortamların düşünüldüğü bu tasarımlarda cam korkuluk sistemleri de çokça kullanılmaktadır. Bu yeni tasarımlarda korkuluklar güçlendirilmiş cam olarak adlandırılan temperli camlardan yapılmaktadır. Bu camlar istenilen kalınlıkta ve desende yapılmaktadır. Yaşam alanının dekorasyonuna uygun olarak kullanılan bu cam korkuluk sistemleri güvenli mekanların oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Balkonlarda ve merdivenlerde kullanılan korkuluk sistemleri cam ile yapıldığı için bu alanlar çok daha ferah bir görünüme kavuşmaktadır.

Neden Cam Korkuluk Sistemleri?

Temperlenmiş cam denilen ve çok dayanıklı olan cam ile binaların farklı alanları yapılmaktadır. Balkon, merdiven gibi yerlerin korkuluklarının yapımında kullanılan dayanıklı camlar güvenli olmaları sebebiyle çok fazla tercih edilmektedir. Normal cama göre 5-6 kat daha dayanıklı olduğu bilinen temperli camlardan korkulukların yapılması bu alanların güvenli olması anlamına gelmektedir. Korkulukların yapımında camın kullanılmasının sebepleri arasında bu camların dayanıklı olmasının yanında estetik olarak da çok güzel bir ortamın oluşmasını sağlamaktadır. Bütün bu sebepler cam korkuluk sistemlerinin çok yoğun olarak kullanılmasını sağlamaktadır.

Cam Korkulukların Özellikleri Nelerdir?

Cam kullanıldığı alanlara öncelikle estetik bir anlam katmaktadır. Cam hem sağlıklı hem de çok güzel görünen bir maddedir. Bu malzeme kullanılarak yaşam alanlarında çok şık dokunuşlar ortaya çıkarılmaktadır. Cam korkulukların tercih edilmesinin sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Dayanıklıdır ve bakım masrafı istemez
  • Estetik bir görünüme sahiptir
  • İstenilen her yere monte edilebilmektedir.
  • Kir pas tutmaması sebebiyle temizlik bakımından kolaylık sağlar
  • Özellikle balkonlarda manzarayı kapatmaz
  • Farklı renklerde ve desenlerde kullanılabilir

Bu cam korkuluklar bütün bu özelliklere sahip olduğu için çok fazla tercih edilmektedir. Yaşam alanının dekorasyonuna uygun olarak cam modelleri seçilerek korkuluklar yapılabilir.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Call Now Button