Temperli Cam Korkuluk Modelleri
Temperli Cam Korkuluk
Posted in Uygulamalar

Temperli Cam Korkuluk Modelleri

Temperli cam uygulamaları son zamanların en favori korkuluk uygulamaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Temperli cam korkuluk sistemleri güvenlik noktasında başarılı olan sistemlerdir. Bundan dolayı da son zamanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Yüksek bir dayanım gücüne sahip olan temperli camdan tasarlanmış olan korkuluklara temperli cam korkuluklar denir. Temperli cam korkuluklar hem dayanım gücü yüksek olan hem de kullanışlı uygulamalardır. Bundan dolayı da son zamanlarda bu tür sistemlerle yaşam alanlarında sıklıkla karşılaşırız.

Özellikle temperli cam üretim teknolojisinin gelişmesine paralel olarak bu tür camların korkuluk sistemlerinde etkili bir düzeyde kullanıldıklarını ifade etmek mümkün olur. Kırıldıklarında herhangi bir şekilde parçaları dağılmayan temperli camların, güvenli cam grubu içerisinde yer aldıkları da bilinmektedir. Dolayısıyla bu türden camların uygulandığı korkuluklar da güvenli uygulamalar olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Temperli cam Korkuluk Nasıl Üretilir?

Düz camların uygun ölçekte kesilmesinden sonra çok yüksek ısılara maruz bırakılıp; birden bire soğutulmasıyla temperli cam üretilmektedir. Teperli camlar dayanıklılık değeri yüksek olan bir malzemedir. Bundan dolayı da temperli camların korkuluk sistemlerinde etkili bir düzeyde kullanıldıkları da bilinmektedir.

Temperli Cam Korkuluk

Temperli cam korkuluklar güvenli bir şekilde hizmet sunan sistemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür sistemlerde temperli camlarla birlikte pek çok farklı aparat da kullanılmaktadır. Özellikle alüminyum malzemeleriyle üretilen temperli cam korkulukların yeni nesil tasarım özelliklerine sahip olduğunu da söyleyebiliriz. Bu arada unutmamak gerekir ki temperli camlar standart camlardan 5 kat daha fazla dayanıklı camlardır. Dolayısıyla bu tarz korkuluk sistemleri son derece iddialı sistemlerdir.

Temperli cam Korkuluklar Nerelerde Kullanılır?

Elbette ki temperli cam korkuluk sistemleri nerelerde kullanılır? Sorusuna yanıt vermeden önce temperli camların nerelerde kullanıldığına yanıt vermek gerekmektedir. Çünkü temperli camların kullanım alanlarını biliyor olmak; cam korkulukların da geniş kapsamlı kullanımı anlamına gelmektedir. İşte temperli camların başlıca kullanım alanları:

  • Cam merdiven korkuluk sistemlerinde
  • Balkonlarda yer alan cam korkuluklar
  • Oto cam bölümlerinde ve fırın tarzı cihazlarda
  • Mobilya ve farklı özelliklere sahip duşakabinlerde

Temperli cam korkulukların kullanım alanları da konutlar başta olmak üzere villa ve diğer yaşamlarından oluşmaktadır.

Temperli Camın Özelliği Nedir?

Temperlenmiş cam olarak da bilinen bu camlar dayanıklı ve güvenli camlar kategorisinde yer almaktadır. Temperli camlar güçlendirilme işleminden geçmektedir. Bu işlem normal camın yüksek ısıda temperleme işlemine tabi tutulmasıdır. 600-650 santigrat dereceye kadar ısıtılan cam çok hızlı bir şekilde soğutulmaktadır. Bu soğutma işleminde cam sertleşecektir.

Bu cam modelleri yüksek ısılı fırınlara sokulduktan sonra çıkarılır. Soğuyan cam çok dayanıklı bir hale gelmektedir. Temperli camlar yaşam alanlarında kullanılmaktadır. Kırılmayan ve kırıldığında da çok fazla kesici özelliği bulunmayan bu camlar aynı zamanda güvenli camlar olarak da tercih edilmektedir. İnsan sağlığı ve can güvenliği konusunda bu camlar yaşam alanlarında çokça kullanılmaktadır.

Temperli Camın Özelliği Nedir?Temperli Cam Korkuluk Nasıl Yapılır?

Modern yapılarda cam ve cam ürünler çokça kullanılmaktadır. Camın kullanıldığı yerler arasında kapılar, balkon korkulukları, merdivenler, merdiven korkulukları, banyolarda duşakabinler, ofislerde duvar paneller bulunmaktadır. Çabuk kırılmayan bu cam modelleri özellikle tehlike oluşturabilecek alanlarda çokça kullanılan malzemelerdir. Temperli cam çok zor kırıldığı için özellikle güvenlikli alanların oluşturulmasında kullanılmaktadır. Cam korkuluklar işte bu amaçla temperlenmiş camlardan yapılmaktadır. Böylece kırılmayan güvenlikli bir alan oluşturulmuş olmaktadır.

Temperli cam korkuluk kalın bir camdan yapılmaktadır. Bu camlar özel bağlantı noktaları ile birleştirilerek korkuluk haline getirilmektedir. Bu bağlantıların sağlam bir şekilde yapılması ile korkulukların güvenlik seviyesi yükseltilmiş olacaktır. Böylece merdivenlerde ve balkonlarda güvenli alanlar oluşturulmuş olmaktadır.

Temperli Camlar Neden Tercih Edilir?

Yaşam alanlarında güvenlikli ve aynı zamanda estetik malzemeler seçilmeye çalışılır. Temperli camlar işte bu iki özelliği de üzerinde bulundurmaktadır. Artık binaların içinden dışına kadar birçok alanda bu temperli camlar tercih edilmektedir. Temperli camların tercih sebepleri arasında öncelikle dayanıklılık yer almaktadır. Temperli camlar normal camlara göre 5-6 kat daha dayanıklıdır. Bunun yanında normal camlar kırıldığında ortamda bulunan canlılara zarar verme durumu olmaktadır. Temperli camlar ise kırıldığında canlılara zarar vermemektedir.

Temperli camlar farklı tasarımlar şeklinde kullanıma sunulmaktadır. Desenli, renkli modeller olarak hazırlanan bu camlar mekanlara estetik olarak çok şey katmaktadır. Bu sebeple de özellikle modern binaların tasarımında temperli camların tercih edildiği görülmektedir.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Call Now Button