Cam Yüzey İşleme Nedir, Yöntemleri Nelerdir?
Cam Yüzey İşleme Nedir, Yöntemleri Nelerdir?
Posted in ÜrünlerUygulamalar

Cam Yüzey İşleme Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Cam yüzey işleme nedir? Camların yüzeysel olarak işlenmesi sürecine yüzeysel cam işleme denir. Estetik görünümü ile hayatımızın çok farklı noktalarında kullandığımız cam çok daha estetik bir kullanıma uygun hale getirilebilir. Bu sağlamak için cam yüzey işleme yapılır. Camın yüzey kısmına yapına bu işlemler sayesinde farklı desenler ve farklı özelliklere sahip camlar ortaya çıkarılır. Bu camların kullanım alanları da değişmektedir. Cam yüzeyine yapılan işleme ile yüzeyler renkli hale de getirilebilir. Böylece yaşam alanlarında renkli alanlar oluşturulabilir. Desenli camlar da kullanıldığı alanda diğer tarafın görünmesini engelleyeceği için duvar, panel, paravan olarak da kullanılmaktadır.

Cam Yüzey İşleme Nedir, Yöntemleri Nelerdir?Cam Yüzey İşleme Yöntemleri Nelerdir?

Camların kullanıldığı yerler çok çeşitlidir. Yaşam alanlarında ve binaların dekorasyonunda kullanılan cam yüzeylerin kullanımında estetik amaçlı ve korumalı alan oluşturma amaçlı desen uygulaması yapılır. Yüzeysel ca işleme konusunda farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu farklı yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Tüm yüzey renkli baskı: Bu baskı yönteminde rulo ile ve serigrafik kalıplarla uygulama yapılır. Bu uygulamada yüzey renkli hale getirilir.
  • Delme: Bu uygulamada camın yüzeyinde değişik boyutlarda delikler açılır. Bu delikler farklı boyutlardaki matkap uçlarının kullanılması ile açılmaktadır. Matkap kullanımında havşalı vaya havşasız delme işlemi yapılır. Cam yüzeyinde farklı boyutlarda veya eşit boyutlarda delikler meydana gelir.
  • Desenli baskı: Bu işlemde camın yüzeyinde istenen desenin çıkması sağlanır. Serigrafik kalıplarla camın yüzeyinde desenler çıkacak şekilde bir uygulama yapılır. Bu uygulamanın ardından temperleme işleminin yapılması da zorunludur.
  • Kumlama yöntemi: Bu uygulama ile oluşan cam yaşam alanının korunması için kullanılmaktadır. Cam üzerine silika kum uygulaması yapılır. Bu uygulama sonrasında cam opaklaştırıldığı için diğer taraf görünmemektedir.

Yüzeysel Cam İşleme Neden Yapılır?

Cam üzerinde farklı işlemler yapılarak kullanım alanlarına uygun hale getirilir. Cam yüzeyler üzerine yapılan desenler de yine kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Cam estetik olarak güzel bir alanda kullanılacaksa bunun için uygun renklendirme işlemi veya desen baskısı yapılır. Yaşam alanlarında bir alanın muhafazası için bir cam modeli isteniyorsa bunun için de cam yüzey işleme yöntemlerinden kumlama yöntemi uygulanır.

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Call Now Button