Cam Kenar İşleme Nedir, Yöntemleri Nelerdir?
Cam Kenar İşleme Nedir, Yöntemleri Nelerdir?
Posted in Uygulamalar

Cam Kenar İşleme Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Cam kenar işleme nedir? Cam işleme gündeme geldiği zaman; camların kenarlarının işlenmesi sürecine cam işleme denir. Cam ile yapılan ve hayatımızın birçok alanında kullandığımız cam eşyalar ve yapılar bulunmaktadır. Camdan üretilmiş olan bu ürünlerin birçoğu temperlenmiş cam denilen dayanıklı camdan yapılmaktadır. Bunun yanında özellikle mutfaklarda kullanılan eşyalar ve dekorasyon amaçlı ürünler hassas camdan yapılmıştır. Bu camlar kullanılırken çok dikkat edilmeli.

Bunun yanında binaların kapılarında, balkonlarında, merdivenlerinde kullanılan dayanıklı camlar bulunmaktadır. Bu camların estetik görünmesi ve kullanım sırasında insanların zarar görmemesi için etrafı zımpara ile şekillendirilir. Böylece kenar kısımlar insanların kullanımı sırasında çok daha güvenli olacaktır. Cam kenar işleme yöntemleri kullanılarak camların kenarları güvenli hale getirilir ve çok daha güzel bir görünüm elde edilir.

Cam Kenar İşleme Nedir, Yöntemleri Nelerdir?Cam Kenar İşleme Yöntemleri

Cam kullanım alanına göre farklı şekiller alacak şekilde işlenmektedir. Bu camların kenarlarının kesimleri kullanılacağı alana göreve istenen estetik özelliğe göre farklı şekillerde işlenebilir. Cam kenarı işleme yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Kanal: Bu yöntemde camın yüzeyinde 2 mm derinliğinde bir kanal açılmaktadır.
  • Delik: Camın istenilen ebatlarda olacak şekilde yuvarlak şekilde matkap ucu ile delinmesidir.
  • Bizote: Aynalarda çok sık kullanılan bu yöntem camın bir kenarı 90 derece diğer kenarında istenilen açıda olacak şekilde perdahlanması işlemidir.
  • Rodaj: Bu yöntemde ise camı tüm kenarları ve köşeleri 45 ve 90 derece eğimli olacak şekilde perdahlanır.

Elbette ki cam kenarlarının etkili bir düzeyde işlenmesi için mutlaka üst düzey teknolojilere ihtiyaç duyulmaktadır.

 Cam Kenarlarını İşleme Nasıl Yapılır?

Bu alanda hizmet sunanlar özellikle cam ile uğraştıkları için çok dikkatli olmak zorundadırlar. Cam kenarının işlenmesi ve bunun estetik olarak da göze hitap etmesi için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Fakat cam kenarının işlenmesinin asıl amacı bu kısımların insanlara ve diğer canlılara zarar vermemesidir. İşte bütün bu işlemler özel makineler aracılığıyla yapılmaktadır. Son teknoloji ürünü olan bu makineler ile camlar çok hızlı ve çok güvenli şekilde kesilerek işlenebilmektedir. Cam kenar işleme süreci son derece hassas bir süreç olarak karşımıza çıktığı için bu sürecin profesyonel firmalar tarafından sunulması da şarttır!

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Call Now Button