Satina Cam İşlemesi Nedir, Nasıl Yapılmaktadır?
Satina Cam İşleme Nedir, Nasıl Yapılmaktadır?
Posted in Satina Camlar

Satina Cam İşlemesi Nedir, Nasıl Yapılmaktadır?

Satina cam işlemesi nedir? Satina camların profesyonel anlamda işlenmesi sürecine satina cam işlemek denir. Dekoratif camlar arasında satina camlar çok özel bir yere sahip bulunmaktadır. Beyaz ve mat bir görünüme sahip olan bu camlar özel kimyasalların kullanılması ile bu görünüme ulaşmaktadır. Satina camların işlenmesi normal camın özel makineler yardımı ile bazı işlemlere tabi tutulması ile oluşmaktadır. Bu cam modelleri insan yaşamında farklı yerlerde kullanıldığı için ölçüleri de farklılık göstermektedir.

Lamina cam normal camın asitle matlaştırılması ve camın içerisinde bulunan silisyumun uzaklaştırılması ile oluşmaktadır. Görünüm olarak mat ve arkasını göstermeyen bir cam olması sebebiyle özellikle duvar, panel gibi alanlarda okça kullanılan satina cam çok şık mekanların oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Bu camların yüzeyi çok düz ve pürüzsüzdür. Bu sebeple temizliği oldukça kolay olmaktadır. Satina camlar üzerinde parmak izi kalmaması kullanım bakımından da çok büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Satina Cam İşlemesi Nasıl Yapılmaktadır?

Asitle matlaştırılması sebebiyle cam üzerinde mikroskobik çukurlar oluşmakta ve bu sebeple de güneş ışınları farklı yönlere doğru hareket etmektedir. Satina camlar bu sebeple beyaz gibi görünmektedir. Bu mat görünüm kumlu cama benzese de ondan biraz daha farklıdır.  Satina camların işlenmesi özel makinelerle cam yüzeyine uygulanmaktadır. Uygulama sırasında asit kullanılmaktadır. Ayrıca cam yüzeyinde gözle görülmeyecek şekilde çukurlar oluşturulur. Ortaya çıkan bu cam üzerinde parmak izi gibi izler görülmediği için bu camların temizliği çok kolay ve pratik olarak yapılmaktadır.

Satina Cam Nerelerde Kullanılır?

Yaşam alanlarında çokça kullanılan satina cam işlemesi modeller kapılarda, duvar paneli olarak, merdivenlerde, balkon korkuluklarında kullanılmaktadır. Bu camlar aynı zamanda dekoratif amaçlı figürlerin yapılmasında da kullanılmaktadır. Bu camlar kullanılacağı alana göre daha da dayanıklı hale getirilebilir. Bu amaçla kullanılmak istenen satina camlar temperlenerek çok daha dayanıklı hale getirilebilir. Satina camlar her zaman üst düzeyde bir performans ortaya koyduklarından dolayı son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle satina camların eski dönemlere göre çok daha kaliteli bir şekilde üretiliyor olması; bu türden camlara olan ilgiyi de arttırmaktadır.

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Call Now Button