Temperli Cam Güvenli Mi?
Temperli Cam Güvenli Mi?
Posted in Temperli CamTemperli Camlar

Temperli Cam Güvenli Mi?

Yüksek ısılı fırınlarda cam malzemenin etkili bir düzeyde ısıtılıp hızlı bir şekilde soğutulması yöntemiyle üretilen camlara temperli camlar denir. Mukavemet noktasında son derece iddialı olan temperli camlar, son derece dayanıklı olan cam grupları arasında yer alır. Temperli camlar her zaman etkili bir düzeyde kullanım özelliğine sahip olan ürünlerdir. Geniş kapsamlı bir alanda kullanım özelliğine sahip olan temperli cam güvenli mi? Yeni nesil üretim teknolojileriyle üretilmiş olan temperli camlar neden güvenli cam olarak ön plana çıkar? İşte yanıtı merak edilen tüm bu sorulara dair merak edilen tüm ayrıntılar!

Temperli camlar, yatay bir hat üzerinde işlem gören ürünlerdir. Basınç gerilimiyle birlikte hızlı bir ısıtma işlemine tabi olan temperli camlar, hızlı bir soğutma işlemi neticesinde şekil alırlar. Standart işlem görmeden üretilmiş olan cam malzemeye göre 5 kat daha fazla miktarda dayanıklılık gücüne sahip olan bu camlar; güvenli camlar olarak da ön plana çıkar. Hatta kimi bölgelerde Temperli camlara güvenlik camı ya da kırılmaz cam da denilmektedir. Bu durum ise temperli camların kırıldıktan sonra dahi, dağılmıyor olması etkili olmaktadır.

Temperli Cam Güvenli Mi?Temperli Cam Ne Kadar Güvenlidir?

Kırılmalara karşı son derecede mukavemet gücü fazla olan temperli camlar, güvenli cam olarak da tanımlanır. Peki, temperli cam güvenli mi? Elbette ki standart cam ürünlerine göre temperli camlar çok daha fazla miktarda güvenlidir. Öncelikli olarak temperli camların kırılmalara karşı yüksek bir dayanım gücüne sahip olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır. Bu da doğal olarak temperli camların güvenli bir şekilde hizmet sunmasını mümkün kılmaktadır.

Temperli camlar aynı kalınlıkta üretilmiş olan diğer cam türlerine göre 5 kat daha fazla dayanıklı olan cam türüdür. Bundan dolayı da bu camlar her zaman güvenli cam grubu içerisinde yer almaktadır. Kırılması bu kadar güç olan temperli camlar kırılsa dahi parçalanmaz. Dolayısıyla bu türden camlar güvenli bir kullanım özelliğine de sahiptir. Özellikle temperli camlar kırıldığında etrafına keskin uçlu parçacıklar dağıtmaz. Dolayısıyla cam kırıklarından kaynaklı olan yaralanma durumları da yaşanmaz. Bundan dolayı temperli cam güvenli mi? Sorusuna ‘’evet’’ yanıtı vermek de mümkün olur.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Call Now Button