Temperli Cam Lamine Cam Kullanım Özelliği
Temperli Cam Lamine Cam Hakkında
Posted in Temperli CamTemperli Camlar

Temperli Cam Lamine Cam Kullanım Özelliği

Cam, estetik yapısı ve ışıltısıyla yaşam alanlarının dekorasyonunda kullanılır. Temperli lamine camlar, dayanıklılığı ve estetik görünüşünden dolayı çok fazla tercih edilir. Lamine cam, laminasyon özelliğiyle öne çıkar. Laminasyon, dayanıklılık verir. Dış ortamdan gelen ses, ışık ve ısı gibi etkileri iyileştirmek için lamine camlar üretilir.

Üretimde temperli cam kullanılır. Temperli camın laminasyon işleminden geçirilmesi camın dayanıklılık performansını maksimuma çıkarır. İşlem sırasında laminasyon tek tarafa veya istenilen tarafa verilebilir. Üretim sırasında PVB kullanılır. Kullanılan PVB’nin rengine göre lamine cam renklenir. Şeffaf olan lamine camlar vardır. Zengin renk seçeneğinin olması kullanım alanını genişletir.

Temperli Cam Lamine Camlar Nedir?

Lamine cam üretiminde 2 tane cam kullanılır. Camların kalınlığı 4 mm + 4 mm veya 5 mm + 5 mm olacaktır. İki camın lamine cam olabilmesi için birbirine yapışması gerekir. Yapışma PVB adı verilen madde ile sağlanır. Bu madde şeffaf olabileceği gibi farklı renklerde de olabilir. Zaten lamine cama rengini veren de bu maddedir.

Temperli Cam Lamine Cam HakkındaTemperli camın üretimi için temperleme fırınlarına ihtiyaç vardır. Temperleme için çeşitli kalınlıklardaki camlar kullanılır. Cam, 650 derecelik fırına verilir. Fırında yumuşayan cam soğuk kanallara sokulur. Birden soğuyan camın yüzeyinde sertleşme olur. Sertleşme camın dayanıklılığını artırır. İklim, hava koşullarına ve darbelere karşı dayanıklı olan temperli cam kırılmaz.

Temperli ve Lamine Cam Modelleri

İki cam arasındaki benzerlik ve farklar şöyle sıralanabilir;

  • Her iki cam klasik camlara oranla çok daha sağlam ve dayanıklıdır.
  • Çok zor kırılır, kırılsa dahi çevreye zarar vermez.
  • Temperli camlar, ofis gibi yoğun yerler için idealdir.
  • Lamine cama oranla temperli camlar biraz daha dirençlidir. Lamine camlar, temperli cama göre daha çabuk kırılabilir. Ancak klasik camlara göre çok daha zor kırılır.
  • Fiyat konusunda temperli lamine camlar çeşitlerine göre daha yüksektir.

Temperli camlar her zaman etkili bir kullanım özelliğine sahip olan ürünler olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Elbette ki temperli camların üretim kabiliyetinin de günümüz koşullarında artış gösterdiğini rahatlıkla ifade etmek de mümkün olmaktadır. Böylece lamine camlar çok daha kaliteli bir şekilde üretilmektedir. 

Estetik olarak göze hoş gözüktüğünden ve ışığı geçirme özelliğinden dolayı temperli lamine camlar ev dekorasyonlarında ve ofislerde bölümlendirme yapılırken sık sık kullanılmaktadır. Lamine camlar üretilirken yapılan değişiklikler sayesinde ışık ve ısı geçirgenliği değiştirilir ve bu sayede ortamda ki ısının korunması ya da mahremiyet sağlanması için kullanılabilir. Bu cam üretilirken özel bir bağlayıcı olan polivinilli butiral kullanılır. Şeffaf veya faklı renklerde olan bu madde ile milimetrik kalınlıklarda iki ayrı cam basınç ve ısı altında birleştirilir.

Temperli Cam Lamine Cam Kullanım ÖzelliğiTemperli Lamine Cam Özellikleri

Özellikleri normal cama kıyasla oldukça yüksek olan bu cam çok daha sağlam ve darbelere karşı dayanıklıdır. Bu camın insanların yoğun olarak bulunduğu mekanlarda tercih edilmesinin sebebi kırılsa da çevresindekilere zarar vermemesidir. Farklı renkleri bulunması mekanların dekorasyonlarına kolayca uyum sağlamasına yardımcı olur. İç mekanlarda kullanılabildiği gibi dış mekanlarda da iklim koşullarından oldukça az etkilendiği için kullanılmaktadır. Ucuz ve pahalı farklı modellerinin bulunması sayesinde bütçeye göre ayarlanabilir.

Temperli Lamine Cam Kullanım Alanları

Günümüzde ışıltılı görünmesi ve modern durması nedeniyle binalar bu cam çeşidiyle kaplanarak soğuk beton görüntüsünden kurtarılmaktadır. Yine araçların camları dayanıklı olduğu ve kazalarda sürücüye zarar vermemesinden dolayı bu camlarla kaplanmaktadır. Evlerde duşa kabinler ve balkon korkuluklarında bu camlar tercih edilerek daha ferah bir mekân elde edilmektedir. Bunun yanında cam dekorasyon ürünleri tasarlanırken de pek çok tasarımcının ilk tercihi temperli lamine cam olmaktadır. Sıcağa dayanıklı bir malzeme olduğundan dolayı fırına konulan yada sıcak içecek yiyecek konulan mutfak ürünlerinde de bu cam çeşidi kullanılmaktadır.

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Call Now Button