Temperli Cam Lamine Cam Hakkında
Temperli Cam Lamine Cam Hakkında
Posted in GenelTemperli CamTemperli Camlar

Temperli Cam Lamine Cam Hakkında

Cam, estetik yapısı ve ışıltısıyla yaşam alanlarının dekorasyonunda kullanılır. Temperli cam lamine cam, dayanıklılığı ve estetik görünüşünden dolayı çok fazla tercih edilir. Lamine cam, laminasyon özelliğiyle öne çıkar. Laminasyon, dayanıklılık verir. Dış ortamdan gelen ses, ışık ve ısı gibi etkileri iyileştirmek için lamine camlar üretilir.

Üretimde temperli cam kullanılır. Temperli camın laminasyon işleminden geçirilmesi camın dayanıklılık performansını maksimuma çıkarır. İşlem sırasında laminasyon tek tarafa veya istenilen tarafa verilebilir. Üretim sırasında PVB kullanılır. Kullanılan PVB’nin rengine göre lamine cam renklenir. Şeffaf olan lamine camlar vardır. Zengin renk seçeneğinin olması kullanım alanını genişletir.

Temperli Cam Lamine Cam Nedir?

Lamine cam üretiminde 2 tane cam kullanılır. Camların kalınlığı 4 mm + 4 mm veya 5 mm + 5 mm olacaktır. İki camın lamine cam olabilmesi için birbirine yapışması gerekir. Yapışma PVB adı verilen madde ile sağlanır. Bu madde şeffaf olabileceği gibi farklı renklerde de olabilir. Zaten lamine cama rengini veren de bu maddedir.

Temperli Cam Lamine Cam HakkındaTemperli camın üretimi için temperleme fırınlarına ihtiyaç vardır. Temperleme için çeşitli kalınlıklardaki camlar kullanılır. Cam, 650 derecelik fırına verilir. Fırında yumuşayan cam soğuk kanallara sokulur. Birden soğuyan camın yüzeyinde sertleşme olur. Sertleşme camın dayanıklılığını artırır. İklim, hava koşullarına ve darbelere karşı dayanıklı olan temperli cam kırılmaz.

Temperli ve Lamine Camlar Arasındaki Fark

İki cam arasındaki benzerlik ve farklar şöyle sıralanabilir;

  • Her iki cam klasik camlara oranla çok daha sağlam ve dayanıklıdır.
  • Çok zor kırılır, kırılsa dahi çevreye zarar vermez.
  • Temperli camlar, ofis gibi yoğun yerler için idealdir.
  • Lamine cama oranla temperli camlar biraz daha dirençlidir. Lamine camlar, temperli cama göre daha çabuk kırılabilir. Ancak klasik camlara göre çok daha zor kırılır.
  • Fiyat konusunda temperli cam lamine cam çeşitlerine göre daha yüksektir.

Görüldüğü üzere Temperli camlarla lamine camlar farkı özelliklere sahip olan camlar arasında yer alır. Dolayısıyla her iki camın da farklı alanlarda etkili bir düzeyde kullanıldıklarını da söyleyebiliriz. Hatta çoğu zaman her iki camın da aynı projelerde başarılı bir şekilde uygulandıklarını da ifade etmek mümkündür! 

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Call Now Button