Temperli Cam Üretimi Nasıl Yapılır?
Temperli Cam Üretimi Nasıl Yapılır?
Posted in Temperli CamTemperli Camlar

Temperli Cam Üretimi Nasıl Yapılır?

Temperli cam üretimi nasıl yapılır? Temperli cam diğer bir adıyla güçlendirilmiş cam demektir. Adından da anlaşılacağı gibi normal camlara oranla daha sağlam ve dayanıklı camdır. Genellikle binaların dış tarafında bulunan cephelerde kullanılır. Sert darbelere ve ısıya dayanıklıdır. Bundan dolayı gözde tercihlerdendir.

Temperli cam üretimi ısıtma tekniği ile yapılır. Isıtıldıktan sonra yaklaşık olarak 600-650 santigrat derece soğutma işlemi gerçekleştirilir. Soğutma işlemi dıştan içe doğru gerçekleşir. Yüksek ısının düşürülmesiyle camlar sertleşir. Böylelikle camlar sağlam güçlü kolay kırılmaz hale gelir. Olası bir durumda kırılsa bile keskin parçalara dönüşmez tehlikeli bir hal almaz.

Temperli Camların Kullanıldığı Yerler

Güçlü yapısı ve dayanıklı olması sebebiyle büyük bir kullanım kolaylığına sahip temperli cam üretimi modern şık ve gösterişli durur. Bu nedenle oldukça fazla tercih edilenler arasındadır. Ayrıca normal camlar gibi kırıldığı yerde kesici hale gelerek tehlike yaratmaz. Temperli camların kullanıldığı yerleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

*Binaların dış cephelerinde

*Fırın kapaklarında

*Evlerde bulunan duşakabin camlarda

*Balkon korkuluk camlarında

*İçecek camlarında

*Masa ve sehpalarda

*Cam mobilyalarda

*Pişirme tepsileri ve tabaklarda

Temperli Cam Üretimi Nasıl Yapılır?Temperli Cam Üretimi Kaliteyi Nasıl Etkiler?

Temperli camların üretimi ölçüm yapılırken yada satışa sunulmadan önce bazı testlere tabi tutulur. En önemlisi “yüksekten bilye düşürme “deneyidir. Bu deneyle camın sağlam olup olmadığı kontrol edilir. Yaklaşık 2 metre yükseklikten 500 Gr ağırlığındaki bilye temperli camın üzerine bırakılır. Camın hasarı kontrol edilir. Cam kırılmaz ise yapılan deney ve kontrolden sonra temperli camların imalatı başarılı bir şekilde çıkmış olur. Ayrıca temperli camlar yüksek ısılara ve dış zorlamalar oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Buda kullanıcıya güvenlik ve kullanım kolaylığı sağlar. Ayrıca camın kenarlarına ve köşelerine yapılan işlemlerle de kırıldığı zaman kesici özelliği ortadan kaldırılmış olur ve montaj yapılırken modern his ve estetik görünüm kazanır.

Temperli Cam Fiyatları Ne Kadardır?

Günümüzde temperli cam üretimi oldukça yaygınlaşmıştır. Bu durum temperli cam fiyatlarına da doğrudan etki etmektedir. Temperli camın yapılacak alanına, büyüklüğüne, markasına ve modeline göre fiyatlar değişmektedir. Bunun için temperli cam yaptırılacak firmayla görüşmek yaptırılacak alanın ölçümünün yapılması ve ona göre fiyat belirlenmesi gerekir.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Call Now Button