Temperli Cam ve Lamine Cam Farkı Nedir?
Temperli Cam ve Lamine Cam Farkı Hangi Özellikleri Kapsar?
Posted in Genel

Temperli Cam ve Lamine Cam Farkı Nedir?

Temperli cam ve lamine cam farkı nedir? Temperli cam, kırılmaz camdır ve güvenlik camı diye de adlandırılır. Camın gücünü artırmak için yüksek ısıya maruz bırakılıp, ani soğutma işlemi görür. ise, üretim şeklindedir. Lamine cam iki tane 4+4 cam ve 5+5 camın arasına tela koyarak yapışkanlar birleştirilmesi ile üretilir. Yüksek cam olan yapılarda ve işyerlerinde kırılmalara karşı yaralanmaları önlemek amacı ile bu camlar kullanılır.

Ofis bölme malzemesi olarak da kullanılan temperli ve lamine camlar aynı kalın ölçüde üretilen camlardan daha fazla dayanıklıdır. Özellikle binalarda korkuluk kullanılması, kırılmaz cam kullanılmasını gerekli kılar. Üretim teknolojisinin gelişmesi ile camlar, kırılma anında zarar vermeyecek şekilde üretilmeye başlanmıştır. Temperlenen cam, yüksek ısılara dayanabilmektedir.

Temperli Cam ve Lamine Cam Farkı Hangi Özellikleri Kapsar?Temperli Cam ve Lamine Cam Farkı Hangi Özellikleri Kapsar?

Günümüz itibariyle hem temperli camlar hem de lamine camlar etkili bir düzeyde ilgi görmektedir. Her iki cam türünün de kullanım alanının oldukça geniş olduğunu da ifade etmek mümkün olmaktadır. Tam da bu noktada temperli ve lamine camın farklı özelliklerini aşağıdaki gibi karşılaştırmak da mümkün olmaktadır. İşte ayrıntılar!

-Temperli cam yüksek ısı işlemi gördükten sonra, camın iç ve dış bölümleri ayrıca sağlamlaştırılır.

-temperli camda kırılma gibi bir durum söz konusu olamaz.

-Temperli cam üretilirken kullanılan rodaj ve bantlar 1.sınıf kalitede olmalıdır.

-Temperli camlar kırılsa bile küçük kesici olmayacak şekilde kırılır.

-Temperli camlar otomobil camlarında, fırın, masalar ve korkuluklarda kullanılır.

-Lamine camlar akvaryumlarda, kış bahçelerinde, güvenlik ile ilgili risk oluşturacak yerlerde kullanılır.

-Lamine cam kırılsa bile içindeki PVB (Polivinil Buteral) malzemesi sayesinde birbirini tutar. Bu madde yırtılma karşısında dayanıklıdır. Elastiki sert bir malzemedir.

– Lamine can aynı zamanda çeşitli renklerde üretilir. Bu renkler yeşil, füme, bronz olur. Lamine camlar,  UV ışınlarını büyük oranda geçirmez.

Temperli cam üzerinde yapılan ısıl işlemler camın rengin, yapısını değiştirmez. Lamine camlar büyük ebatlarda üretilir istenir ise, verilen ölçülere göre de lamine cam üretimi yapılır. Temperli cam ve lamine cam farkı düşünüldüğünde; üretiliş şekli ve kullanıldıkları yere göre farklılık göstermektedir.

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Call Now Button