Ucuz Temperli Cam Nedir, Neden Tercih Edilir, Fiyatları Ne Kadardır?
Ucuz Temperli Cam Nedir, Neden Tercih Edilir, Fiyatları Ne Kadardır?
Posted in Temperli CamTemperli Camlar

Ucuz Temperli Cam Nedir, Neden Tercih Edilir, Fiyatları Ne Kadardır?

Ucuz temperli cam nedir? Yüksek ısılı fırınlarda ısıtıldıktan hemen sonra hızlıca soğutulan camlara temperli cam denir. Uygun fiyatlı bir şekilde satışa sunulan camlara da ucuz temperli cam denir. Elbette ki temperli camların yapı dünyasının temel malzemesi olduğunu ifade etmek de mümkündür. Bundan dolayı da son zamanlarda bu tarz camlara olan ilgi sürekli bir şekilde artış göstermektedir.

Cam malzemesi her zaman yapı sektörünün temel dinamikleri arasında yer almaktadır. Pencerelerde, korkuluklarda ya da cam balkon sistemlerinde cam malzemesinin kullanıldığı bilinmektedir. Bununla birlikte üretim teknolojilerinin gelişmesine paralel olarak yeni nesil camların da daha kaliteli bir şekilde üretildikleri de bilinmektedir. Temperli camlar da yeni nesil cam malzemeleri arasında yer almaktadır.

Ucuz Temperli Cam Neden Tercih Edilir?

Temperli camlar standart camlara oranla tam 5 kat daha fazla dayanıklı olan cam türleri arasında yer alır. Özellikle günümüz koşullarında üretimi yapılan camların, pratik bir kullanım özelliğine de sahip olduklarını ifade etmek mümkün olur. Temperli camların etkili bir düzeyde üretiliyor olması, bu tarz camlara olan ilgiyi de arttırmaktadır. Esasında temperli camlar yaşam alanlarına her zaman güvenli bir ortam kattıkları için de sıklıkla tercih edilmektedir.

Ucuz Temperli Cam Nedir, Neden Tercih Edilir, Fiyatları Ne Kadardır?Temperli camların bir diğer adı kırılmaz cam ya da güvenli camdır. Bu durum söz konusu camların kırılsa dahi etrafa cam parçacıklarını dağıtmıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle büyük alışveriş merkezlerinde, işyerlerinin bölme kısımlarında, dış cephe kaplamalarında ve cam balkon sistemlerinde temperli camların etkili bir seviyede tercih edilmeleri mümkün olmaktadır. Yine bu tarz camların uygun fiyatlı bir şekilde piyasada yer alıyor olması da sıklıkla tercih edilmesini mümkün kılmaktadır.

Temperli Camların Fiyatları Ne Kadardır?

Ucuz temperli cam fiyatları söz konusu olduğunda metre kare fiyatı olarak karşımıza ortalama 100 TL gibi bir fiyat seçeneği çıkmaktadır. Temperli camların uzun ömürlü bir kullanım özelliğine sahip olması ve yalıtım noktasında etkili sonuçlar ortaya koyması sıklıkla tercih edilmesini de mümkün kılar. Yine üretim teknolojileri sayesinde temperli camların uygun fiyatlı bir şekilde temin edilmesi de sıklıkla tercih edilmesini sağlar.

Temperli Cam Neden Çok Tercih Ediliyor?

Temperli cam, ısıtma ve hızlı soğutma ile güçlendirilmiş bir emniyet camı türüdür. Bu işlem, camı normal soda kireç camından beş kat daha güçlü yapar. Bu da kırılmaya karşı daha fazla direnç sağlar. Mukavemet artışı, moleküler düzeyde cam içinde iç stres noktaları yaratılarak gerçekleştirilir. Bu, deformasyon sırasında camın yüzeyinin bozulmasına neden olarak, çekme mukavemetinin artmasına neden olur. Temperli cam, otomobiller, ev aletleri ve elektronik cihazlar dahil olmak üzere birçok günlük ürünün üretiminde kullanılmaktadır.

Neden Temperli Cam Kullanmalısınız?Neden Temperli Cam Kullanmalısınız?

Temperli cam, normal cama alternatif olarak kullanılır çünkü kırılmadan veya çatlamadan daha fazla kuvvete dayanabilir. Bu özellik, onu binalardaki arabalar ve pencereler gibi güvenliğin çok önemli olduğu uygulamalarda kullanım için ideal hale getirir. Elektronik cihazlar söz konusu olduğunda güvenlik her zaman bir sorun olmasa da, normal soda kireç camı yerine temperli cam kullanmanın başka faydaları da vardır.

Örneğin, standart pencere camı malzemesinden daha güçlü olduğu için, sert bir şeye (dolu gibi) çarptığında temperli cam çatlamaz. Bu, Florida gibi hava koşullarının zaman zaman tahmin edilemez ve tehlikeli olabileceği yerlerde kullanım için idealdir.

Temperli cam, genellikle sıradan pencere camlarının yerine kullanılan bir tür güvenlik camıdır. Temperleme camı işlemi, camın büyük kırıklar yerine küçük parçalara ayrılmasına neden olur, bu da onu yolcular ve yoldan geçenler için daha güvenli hale getirir. Bu, bir kaza veya hırsızlık durumunda son derece faydalı olabilir.

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Call Now Button