Temperli Cam Dağılır Mı?
Temperli Cam Dağılır Mı?
Posted in Genel

Temperli Cam Dağılır Mı?

Çok yüksek ısılarda ısıtılan cam malzemenin işlenmesi sonrasında hızlı bir şekilde soğutulmasıyla temperli cam üretilir. Temperli camlar kendine has özelliklere sahip yapı malzemeleridir. Peki, temperli cam dağılır mı? Güvenli cam grubu içerisinde yer alan temperli cam kırılır mı? İşte bu tür sorulara dair merak edilen tüm ayrıntılar!

Temperli cam dağılır mı? Temperli camlar kırılmaz cam olarak da tanımlanmaktadır. Bundan dolayı da bu tür camların güvenli cam olarak tanımlanması da mümkün olmaktadır. Elbette ki temperli camlar kırıldıklarında standartlar camlardan farklı bir sonuç ortaya çıkar. Standart cam malzemeler kırıldıktan hemen sonra kırılarak dağıldığı bilinmektedir. Özellikle cam malzemenin parçalanması sonrasında dağılması, ciddi yaralanmalara da neden olmaktadır.

Temperli camlar kırıldıklarında parçalar halinde dağılmazlar. Dolayısıyla cam parçaları etrafa saçılmaz. Bundan dolayı da temperli camların kırılsalar bile insanların güvenliklerini tehdit etmediklerini ifade etmek mümkün olmaktadır. Bu tarz camların dağılmaması, etkili bir kullanım özelliklerine sahip olmasını da mümkün kılmaktadır.

Temperli Cam Dağılır Mı? Temperli Camlar Nerelerde Kullanılır?

Temperli camların standart cam malzemeye nazaran çok daha güvenli olduklarını ifade etmek mümkün olmaktadır. Standart cam malzemeden 5 kat daha dayanıklı olan temperli camların, etkili bir kullanım özelliğine sahip olduğunu ifade edebiliriz. Tam da bu noktada cam balkon sistemlerinde de bu tür camların etkili bir düzeyde tercih edildiklerini ifade etmek mümkün olmaktadır.

Özellikle son zamanlarda cam balkon sistemlerine olan ilgi ve ihtiyaç günden güne artış göstermektedir. Cam balkon sistemlerinde dayanıklı malzemelerin kullanılması beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Bundan dolayı da cam balkon sistemlerinde temperli camların etkili bir düzeyde tercih edildiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Temperli cam dağılır mı? Elbette ki temperli camlar da kırılabilir. Hatta bu tarz camların kırılması çoğu zaman patlama olarak da tanımlanır. Ancak temperli camların kırıldıktan sonra çevreye parçacıklar halinde dağılmadıkları da bilinmektedir. Dolayısıyla bu sayede bu tarz camların güvenli cam olarak tanımlandıklarını da ifade etmek mümkün olmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında temperli camların kırılabileceğini ancak kırılsa bile çevreye zarar vermeyeceğini ifade etmek mümkün olmaktadır.

Temperli Neden Güvenlidir?

Temperli cam, normal camdan çok daha güçlüdür. Camın ısıtılması ve ardından hızla soğutulmasıyla yapılır. Hızlı soğutma işlemi, camı kırılmaya karşı daha dayanıklı hale getirmektedir. Bu nedenle inşaat ve dayanıklılığın önemli olduğu diğer endüstrilerde kullanım için idealdir.

Temperli Neden Güvenlidir?Temperli camlar, çeşitli amaçlarla kullanılabilen güçlü, dayanıklı ve çizilmeye karşı dayanıklı bir cam türüdür. Temperli cam yüksek bir sıcaklığa ısıtılır ve daha sonra hızla soğutulur. Bu da iç kısım biraz yumuşak kalırken dış tabakaların çok sertleşmesine neden olmaktadır. Bu işlem, temperli camı normal plaka veya düz camdan daha güçlü hale getirir ve darbe durumunda çatlama veya kırılma olasılığını azaltır.

Temperli camlar, mukavemetini artırmak ve kırılma riskini azaltmak için işlenmiş bir tür güvenlik camıdır. Temperli cam, sıradan pencere camından çok daha güçlüdür, ancak kırıldığında birçok küçük parçaya ayrılmaya da eğilimlidir. Bu, temperli camın kırıldığı pencerelerin yanından geçen insanlar için tehlikeli hale getirmektedir.

Temperli camlar genellikle dış kapılar ve pencereler için kullanılır. Ancak duş kapılarında, ecza dolabı kapılarında ve darbe direncinin gerekli olduğu diğer yerlerde de bulunmaktadır. Temperli cam, kırıldığında küçük parçalara ayrılacak şekilde tasarlanmıştır. Bu tür camlar, çok düşük bir termal genleşme katsayısına sahiptir ve bu nedenle kırılma veya çatlama olmaksızın büyük miktarda darbe enerjisini emebilir. Sonuç, bu kuralın istisnaları olmasına rağmen, temperli camın tavlanmış cam gibi keskin parçalara ayrılmamasıdır.

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Call Now Button