Temperli Cam Nasıl Kırılır?
Temperli Cam Nasıl Kırılır?
Posted in Temperli CamTemperli Camlar

Temperli Cam Nasıl Kırılır?

Temperli camlar son derece dayanıklıdır. Dayanıklılığını yapılan temperleme işleminden alır. Ne kadar dayanıklı olursa olsun bazı durumlarda kırılma yaşanıyor. Temperli cam nasıl kırılır? Sorusu dikkat etmek isteyen kullanıcılar tarafından sorulmaktadır. Temperleme fırınları kullanılarak camın direnci artırılır. Normal camlara oranla temperli camın dayanıklılığı 5 kat daha fazladır.

Temperleme işlemi için cam öncelikle 650 derece gibi çok yüksek ısıya maruz bırakılır. Isıda cam iyice yumuşayınca soğukla temas ettirilir. Soğukla temas edince camın yüzeyinde sertleşmeler ve gerilmeler olur. Gerilmeler camın ortasına çekme olarak yansır. Gerilme ve çekmelerle birlikte camın dayanıklılığı maksimum seviyeye çıkarılır. Elbette ki temperli cam söz konusu olduğunda karşımıza son derece dayanıklı bir cam grubu çıkar. Bu da güvenlik noktasında temperli camların sıklıkla tercih edilmesini de mümkün hale getirir.

Temperli Cam Nasıl Kırılır?Dikkat! Temperli Cam Nasıl Kırılır?

Camın kesici özelliği insanları tedirgin eder. Temperli camlar üretilinceye kadar mekanların donanımında cam nadir kullanılırdı. Şimdilerde ise modern yapıların birçok alanında cam görmekteyiz. Bunun nedeni kırılması çok zor temperli camlardır. Kırılma ihtimali oldukça zor olmasına rağmen bazı durumlarda kırılmalar olabilir. Kırılmaya neden olabilecek durumlar;

  • Sivri ve kesici uçlu nesnelerin sert bir şekilde cama temas etmesi
  • Alınan ciddi darbeler
  • Mekanik zorlamalar
  • Temizlik esnasından kullanılan cebir
  • Bir noktaya ani olarak gerçekleşen darbeler
  • Basınç uygulanması
  • Çok yüksek farka sahip ısı değişimlerinin ani olarak yaşanması
  • Çarpmalar

Cam üzerindeki zorlamalar kırılmaya neden olabilir. Temperli camlardaki hasar kırılma olarak adlandırılmaz. Halk arasındaki haliyle patlamadır. Siz de tam anlamıyla etkili bir düzeyde temperli cam edinmeyi istiyorsanız; mutlaka bu konuya dair etkili bir araştırmanın içerisinde yer almalısınız!

Temperli Camın Kendi Kendine Kırılması

Temperli camlar, duşakabinlerde sıklıkla kullanılır. Duşakabin patlaması haberleri bazen duyulmaktadır. Evet, temperli camlar kendi kendine patlayabiliyor. Patladığında çevreye zarar vermediğinden tedirgin olmanıza gerek yoktur. Kendi kendine temperli cam nasıl kırılır? Diye düşünebilirsiniz. Bunun en önemli nedeni tekniktir. Binalardaki esneme payları hesap edilmeden takılan temperli camlarda patlama meydana gelebilir. Ölçünün dikkatli alınması gerekir. Esneme payı dikkate alınmadan alınan ölçü bu tür sorunlara neden olabilir.

Temperli Camlar Neden Oldukça Popülerdir?Temperli Camların En Önemli Özelliği Nedir?

Son zamanların popüler yapı malzemesi olarak karşımıza çıkan Temperli camın en önemli özelliği şoku absorbe edebilmesidir. Bu camlar yüksek sıcaklıkta hızla ısıtılıp soğutulan tavlanmış camdan yapılmaktadır. Bu da çok sert ve kırılgan olmasına neden olmaktadır. Ani bir darbe ile karşılaştığında camın yüzey tabakası kırılır ve bu darbeden kaynaklanan enerjinin çoğunu emer. Bu, kırılan nesnenin yolundaki insanlara veya nesnelere zarar gelmesini veya yaralanmayı önlemektedir.

Temperli Camlar Neden Oldukça Popülerdir?

Temperli camlar, düşme veya başka bir kaza sırasında kırılmaya karşı mükemmel koruma sağladığı için onlarca yıldır popüler olmuştur. Geleneksel camdan daha iyi koruma ve güvenlik sağladığı için pencere ve kapılarda normal camın yerine kullanılabilir. Dayanıklılığı nedeniyle, bu cam türü dünya çapında birçok ev ve işyerinde geleneksel pencere camlarının yerini almıştır. Özellikle teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmiş olması, karşımıza son derece kaliteli ürünlerin çıkıyor olmasını da mümkün kılmaktadır.

Temperli cam, yeterince ağır bir şey çarptığında geleneksel camın yaptığı gibi küçük parçalara ayrılmadan darbeyi emme konusunda mükemmel bir yeteneğe sahiptir. Temperli camın en önemli özelliği kırılmaya karşı dayanıklı olması onu çok popüler bir malzeme haline getiriyor. Temperli cam çok sağlam olduğu için her türlü inşaat projesinde kullanılmaktadır. Kırılmadan bükülebilir, bu da onu diğer şeylerin yanı sıra pencere ve kapı olarak kullanmak için harika kılmaktadır.

Temperli Camlar Nerelerde Kullanılır?

Temperli Camlar Nerelerde Kullanılır?

Temperli cam, onlarca yıldır birçok farklı endüstride kullanılmaktadır. En yaygın olarak arabalarda ve binalarda bulunur. Temperli camın bu kadar popüler olmasının nedeni, normal camdan çok daha güçlü olması ve büyük parçalara ayrılmak yerine küçük parçalara ayrılmasıdır.

Temperli Camlar Nerelerde Kullanılır?

Temperli cam duşakabin, banyonuza stil ve zarafet katmanın harika bir yoludur. Ayrıca kayma ve düşmelere karşı korunmanıza yardımcı olacağı için pratik bir seçimdir. Daha önce hiç temperli cam duş almadıysanız, ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu aşamada temperli camların tam anlamıyla geniş kapsamlı bir şekilde kullanıldıklarını rahatlıkla ifade edebiliriz. Peki, temperli cam nedir; temperli cam nasıl kırılır? İşte detaylar

Temperli cam, normal camdan daha sert hale gelmesi için hızlı bir şekilde ısıtılıp soğutulan bir tür güvenlik camıdır. Bu, camın keskin bir şeyle vurulması veya çizilmesi durumunda meydana gelebilecek kırılmaya karşı dayanıklı olmasını sağlar. Temperli camların kırımlara karşı üst düzeyde dayanım gösterdiği için bu tarz camların üst düzeyde etkiye sahip oldukları bilinmektedir.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Call Now Button